10 důvodů, proč řešit výživu ještě před početím

Plánujete miminko? Čekáte na den, kdy na testu uvidíte ty vysněné 2 čárky? Přemýšlíte o tom, že byste už teď mohli pro budoucí miminko něco udělat pomocí správné výživy? Uvažujete o změně svého jídelníčku, ale nevíte přesně, co je potřeba a na co si dát pozor? Pak čtěte dál. Následující série článků vám pomůže zorientovat se v problematice prekoncepční výživy (tj. výživy ještě před početím).

Kapitoly série: Výživa při plánování těhotenství

Jestliže čekáte miminko nebo plánujete založit rodinu, je to ideální příležitost pokusit se o lepší životní styl, do kterého patří i výživa. Možná vás napadne, že je to zbytečně brzy, že můžete počkat, než otěhotníte.

Mám pro vás 10 důvodů, proč začít právě teď:

1. Úspěšné početí
Výživový stav ženy (potažmo i muže), tedy zásoby všech potřebných živin a dalších látek v těle, má velký vliv na to, aby se miminko v děloze vyvíjelo tak, jak má. Co se už možná ví méně, dokáže příznivě nebo naopak negativně ovlivnit, jestli se vám počít vůbec podaří

2. Léčba neplodnosti a zaměstnání mysli
Pokud už je s početím problém, je jistě na místě konzultace s gynekologem a dalšími lékaři. Možná by to ale také mohl být impulz k pomalé změně životního stylu. Početí může totiž usnadnit nejen správná výživa, ale i pohyb a další složky správného životního stylu, na který se bohužel někdy zapomíná. Věděli jste třeba, že jak výživa, tak pohyb mají významný podíl při léčbě neplodnosti?

Ke změně mnohdy stačí jen pár menších krůčků. Partneři tak přijdou i na jiné myšlenky (vždyť psychika má na početí vliv velký) a vedlejším efektem bude i dosažení oné vysněné postavy. Rozhodně ale není vhodné, aby případnou obezitu řešila žena až v těhotenství, navíc drastickými redukčními dietami a ještě bez odborníka!

3. Početí usnadní i optimální hmotnost
Možná si to některé maminky nepřipouští nebo to ani netuší, ale otěhotnění ovlivňuje i jejich tělesná hmotnost. Nejde totiž jen o číslo na váze nebo snad fyzický vzhled. Když to hodně zjednoduším, jde především o to, že se při různém složení těla (když je příliš mnoho nebo naopak málo tukové tkáně) mění i metabolické pochody v těle. Takže aby vše správně fungovalo, tedy i hormony a reprodukční systém, neměla by být žena ani podvyživená ani obézní. Ideálně by se její hmotnost měla pohybovat v doporučovaném rozmezí, které se udává jako BMI 20 – 25 kg/m2. Hmotnost by měla být i dlouhodobě stabilní, tedy bez velkých výkyvů.

4. Optimální hmotnost snižuje zdravotní rizika miminku i mamince
Když už jsem u té hmotnosti, měla bych připomenout, že ať už má nastávající maminka podváhu, nebo nadváhu či dokonce obezitu, vždy to s sebou nese další rizika. Tak například ženě s příliš nízkou hmotností hrozí anémie či osteoporóza a jejímu miminku zase různé metabolické nemoci v dospělosti, nízká porodní hmotnost, ale i mentální retardace, předčasný porod nebo dokonce potrat.

Naopak těhotná žena s nadváhou či obezitou má vyšší riziko těhotenské cukrovky (gestační diabetes), vysokého tlaku a preeklampsie. Nemluvě o tom, že se u ní může hmotnost ještě významně navýšit a s tím pak souvisí další komplikace obezity. Vyšší riziko obezity má i její dítě. Kromě toho má i větší pravděpodobnost, že může mít astma, srdeční vadu, defekt neurální trubice nebo “jen” větší komplikace při porodu.

Z tohoto výčtu možných rizik jasně vyplývá, že mít “normální” hmotnost se nedoporučuje jen tak zbytečně.

5. Těhotenství bez zbytečných komplikací
Pro období těhotenství jsou důležité zásoby živin v těle nastávající maminky. Budou nezbytné totiž pro vývoj miminka, ale i normální fungování matky. To logicky znamená, že budou potřeba (oproti netěhotnému stavu) ve zvýšené míře.

Takže i když to samozřejmě není všechno, budoucí mamince může k dobrému prožití těhotenství pomoci, aby se správně stravovala (a měla v jídelníčku všechny potřebné živiny, vitamíny a minerální látky, např. kyselinu listovou a železo) ještě před samotným otěhotněním.

6. Pomalu, ale jistě
Vhodná je pozvolná úprava jídelníčku ještě před početím, později hrozí zbytečný stres a velké změny ani nejsou vítané. Celá změna životního stylu je běh na dlouhou trať, člověk svoje i mnohaleté návyky a stereotypy nezmění pouhým lusknutím prstu. Není proto vhodné s výraznou změnou začínat až v těhotenství, kdy by už měla být žena co nejvíce v klidu a pohodě. Ne se ještě stresovat tím, že vše nejde podle plánu. Navíc dělat drastické změny ve výživě se v době těhotenství silně nedoporučuje (s ohledem na samotné miminko). Mnohem výhodnější je začít pomalu, postupně a nejlépe ještě v době, kdy žena ještě není těhotná.

7. Podíl nastávajícího tatínka
I když jsem teď psala pouze o ženě, svůj podíl nese samozřejmě i budoucí tatínek. I pro něj tedy platí, že by měl mít optimální hmotnost a dobře se stravovat. Pro správnou funkci a kvalitu spermií je potřeba dbát především na dostatečný přísun zinku, selenu a vit. C.

8. Dobrý příklad pro dítě
Jistě mi dáte za pravdu, že rodiče jsou tím největším vzorem pro dítě a to samozřejmě i v oblasti výživy. Pokud však sami rodiče nežijí správným životním stylem, těžko ho mohou očekávat nebo dokonce vyžadovat u svého dítěte. A je pochopitelné, že se rodiče budou jen těžko zbavovat zajetých zvyků naráz až v době, kdy ho dítě začíná pozorovat. Proto je toto další důvod, proč se změnou stravování a celkově životního stylu neotálet.

9. Kvalitní buňky – kvalitní celý život
Rodiče ovlivňují zdraví dítěte víc, než si možná myslí. Člověk dostává veškerý základ do života ještě před narozením. Záleží už ale na tom, jak kvalitní budou pohlavní buňky obou rodičů, jakou genetickou informaci dítěti předají.

10. Dobrá máma? Hlavně zdravá!
V neposlední řadě je samozřejmě důležité, aby se maminka dokázala o miminko postarat. To jí půjde samozřejmě lépe, když bude zdravá a v pohodě. A k tomu jí správná výživa také pomůže.

V předchozích bodech jsme si ukázali, proč je vhodné se o výživu zajímat ještě před samotným početím miminka. Věřím, že touha po zdravém miminku může být dostatečnou motivací k tomu udělat zásadní změny ve svém životním stylu. Aby si i rodiče byli jistí, že pro zdraví svého dítěte, potažmo i svoje, udělali maximum.

Pokud už ale náhodou těhotná jste, zbytečně se nelekejte, že jste snad všechno zanedbala. Nebojte se, miminko si jistě vezme, co potřebuje. Je ale dobré vědět, že existují kroky, kterým mohu pomoci ke zdraví jak miminka, tak třeba k příjemnějšímu prožití celého období těhotenství.

V dalším článku podrobněji popíšu, na co se tedy ještě před otěhotněním konkrétně zaměřit.

Zdroje:

HRONEK, Miloslav a Hana BAREŠOVÁ. Strava těhotných a kojících. Praha: Forsapi, c2012. Rady lékaře, průvodce dietou. ISBN 978-80-87250-20-4.

SCHOLL, T. Maternal Nutrition Before and During Pregnancy. BARKER, D.J.P., R.L. BERGMANN a P.L. OGRA, ed. The Window of Opportunity: Pre-Pregnancy to 24 Months of Age [online]. Basel: KARGER, 2008, 2008, s. 79-89 [cit. 2019-10-24]. Nestlé Nutrition Institute Workshop Series. DOI: 10.1159/000113172. ISBN 978-3-8055-8388-6. Dostupné z: https://www.karger.com/Article/FullText/113172

ZHAO, Weijie, Han SU, Leshan WANG, et al. Effects of maternal dietary supplementation of phytosterol esters during gestation on muscle development of offspring in mice. Biochemical and Biophysical Research Communications [online]. 2019 [cit. 2019-10-24]. DOI: 10.1016/j.bbrc.2019.10.056. ISSN 0006291X. Dostupné z: https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0006291X19319369