1. příkrmy – Co miminku připravit?

Už víme, kdy miminku první příkrm zkusit dát. Jaká potravina pro něj ale bude nejlepší? I na toto téma najdete nejen na internetu velké množství článků, které se zase velmi různí. V zásadě na tom ale až tolik nesejde.

Kaše na dobrou noc

Někdo dává jako první kukuřičnou nebo rýžovou kaši, protože mu možná někdo poradil, že po kaši bude miminko spát celou noc. Jde o zajímavou myšlenku, která však nebyla žádnou řádnou studií potvrzena. Rodiče mají někdy mylné představy o tom, jak by mělo jejich dítě spát. Avšak musím upozornit, že je naprosto v pořádku, když se vaše dítě bude v noci (několikrát) budit i po prvním roce života. Stejně jako je v pořádku, když od narození spí celou noc. Každé miminko je jiné a souvisí to spíše s vyzrálostí nervové soustavy a s dalšími faktory. Takže vás možná zklamu, ale na spánek opravdu nemá vliv, zda dostane k večeři kaši nebo masozeleninový příkrm.

Osobně jsem ale přesvědčena, že večerní kaše není nejlepší volba. Maminky v těchto případech totiž často spěchají (v představě, že bude miminko spát co nejlépe) a nerespektují účel prvních příkrmů – totiž že mají miminko po velmi malých dávkách seznamovat s novými chutěmi, konzistencí, podněty a alergeny. Líbí se mi ten příměr, že první příkrmy mají spíše ušpinit malou lžičku než velký hrnec. Ve snaze odbourat celé kojení se maminky někdy snaží co nejrychleji přejít na plnou dávku příkrmu. To ovšem často vede k nechtěnému předčasnému odstavení, protože se (logicky) produkce mléka sníží. Později se může stát (a není to bohužel úplně výjimečná situace), že miminko začne příkrmy odmítat. Pak tu máme najednou problém, který může vyústit až v nedostatečné prospívání dítěte.

Kaše není nejlepší možností ani co do obsahu živin. Kupované fortifikované kaše sice obsahují některé prvky či vitamíny navíc, můžeme se však ještě bavit o jejich využitelnosti v těle. Ať už se jedná o kaše domácí nebo kupované, jsou tvořeny zejména škrobem. To pak o nějaké pestrosti v jídelníčku k doplnění všech potřebných živin nemůže být vůbec řeč.

(Maso-)zeleninový příkrm

Z tohoto pohledu je vhodnější a v našich končinách i poměrně tradiční zeleninový příkrm. Pro začátek je nejvhodnější volit nenadýmavé druhy zeleniny, protože i ty poměrně dobře stravitelné jsou oproti mléku zkrátka pořádná změna. Také záleží, v jakém ročním období začínáte. V tomto mají výhodu zimní miminka, protože v letní sezóně je přece jen více možností. Jako první můžete vyzkoušet dýni, mrkev, bramboru, cuketu nebo třeba nechat „žužlat“ okurku. Pro začátek ale použijte jen jeden druh kvůli možné alergické reakci (vysvětlím za chvilku).

Až si miminko zvykne na zeleninu, je vhodné mu brzy přidat kvalitní zdroj železa: maso nebo žloutek. Opět ale nikam nespěcháme, pro začátek stačí asi 1,5 cm kostička masa nebo část žloutku doplněné zeleninou, kterou už miminko vyzkoušelo.

A co ovoce?

Příliš se nedoporučuje začínat ovocem. Je to tedy spíše taková babská rada. Ovoce je totiž (většinou) sladší než zelenina a na sladkou chuť se – jak známo – hodně dobře zvyká. A tak se při nesprávném zavádění příkrmů může stát, že miminko toleruje pouze sladké druhy a zeleninu či maso odmítá. Z hlediska obsahu živin je také lepší začít zeleninou a brzy přidat ještě další zdroj železa, protože právě tento prvek přestává stačit dodávat pouze mlékem.

Za mě je nejlepší začít zeleninou, později přidat maso a žloutek, a až potom zkoušet obilovinu (nejprve bezlepkovou, později s lepkem), ovoce a jogurt. Vše lze ale samozřejmě různě podle potřeby či možností měnit a kombinovat. Konečné pořadí samozřejmě záleží na vás, potažmo vašem miminku.

Zlaté pravidlo 3 dnů

Ať už začnete čímkoli, dejte miminku vyzkoušet pouze jeden druh. Počkejte 3 dny a pokud se nedostaví žádná reakce (vyrážka, průjem, zácpa…), je to znamení, že miminko potravinu dobře snáší. Po této době můžete zkusit zavést další potravinu. Později můžeme nové druhy přidávat k již vyzkoušenému a osvědčenému příkrmu. Když už máme vyzkoušeno dostatek druhů, můžeme miminku dopřávat gastronomické zážitky ve spoustě kombinacích a variacích.

Přirozené potraviny, lokální, sezónní, pestré

Když zmiňuji, že v konečném důsledku až tak nesejde na tom, co miminko ochutná jako první, mám hlavně na mysli tzv. nativní (přirozené) potraviny. Nejlepší je samozřejmě (když máte možnost) nestříkaná zelenina a ovoce ze zahrádky, příp. koupená v Bio kvalitě. Doufám, že vás ani nenapadlo začít vanilkovým smetánkem ze supermarketu.

Základem je naučit dítko jíst potraviny s jejich přirozenou chutí – tedy ani solit, ani sladit. Nenechte se odradit tím, že snad miminko příkrm odmítá. Možná potřebuje ještě čas, nějaký ten den počkat a nebo zkusit jiný druh. Sůl miminku naprosto zbytečně zatěžuje ledviny. Cesta „vylepšování“ každého příkrmu cukrem či jiným sladidlem dítě zavede zase k dalším zbytečným zdravotním problémům. Ty se sice neobjeví za týden, ale za pár (desítek) let můžou představovat už závažné komplikace (obezita, diabetes nebo „jen“ úplné odmítání neslazených potravin a jiné problémy).

Kromě nezpracovaných potravin je fajn dávat přednost lokálním sezónním druhům ovoce a zeleniny (tj. těm, které vyrostly v ČR). Hlavně ze začátku. Záleží samozřejmě i na tom, jak je celkově zvyklá vaše rodina se stravovat. Pokud si běžně dopřáváte exotické ovoce a každý týden jíte avokádo, klidně ho dejte ochutnat i vašemu dítěti. Jde nám totiž i o to, aby miminko poznalo, co jíme my (samozřejmě v „kojenecké verzi“), abychom mohli co nejdříve stolovat společně. Na druhou stranu pokud patříte k lidem, kteří i pro sebe volí spíše domácí druhy ovoce a zeleniny z vlastní zahrádky, je zbytečné, abyste svému dítku sháněli avokádo nebo batáty. Třeba jen proto, že to psali v nějaké příručce. Ale zase je fajn druhy střídat, aby mělo miminko ten svůj jídelníček co nejpestřejší. Točení brambor a mrkve pořád dokola se zprotiví asi každému.

Závěrem

Příliš nezáleží na tom, co miminko ochutná jako první. Měli bychom mu ale dopřávat co nejkvalitnější potraviny. A také mít na zřeteli správný cíl, ke kterému chceme dojít: od plného krmení mlékem se po malých soustech dostat až k pestré paletě potravin, která zahrnuje dostatek ovoce a zeleniny, kvalitní zdroj bílkovin, tuků i komplexních sacharidů a která je v nejlepším případě i po prvním roce života stále doplněna mateřským mlékem.