1. příkrmy – Kdy začít?

Možná jste už sami zjistili, že doporučení ohledně příkrmů se významně liší. Jak už ohledně doby zavedení, tak i ohledně druhu potraviny, kterou dítěti první podat. Liší se tak, že se neshodnou dokonce ani pediatři. Jednotné doporučení nám tedy stále chybí.

4. nebo 6. měsíc – co radí WHO?

Internetová i lékařská doporučení ale většinou opakují 2 možné termíny: 4. nebo 6. měsíc. Přičemž známé doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) pro nejvhodnější výživu pro miminko je, že má být dítě plně kojeno do ukončeného 6. měsíce a dále má být kojeno spolu s podáváním příkrmů min. do 2 let věku. Na druhou stranu zde máme stále ještě plně neprobádané téma tzv. imunologického okna (které začíná právě už ve 4. měs.), abychom co nejvíce eliminovali riziko alergií.

Takže otázka zní: Kdy tedy začít?

Odpověď vás možná ale úplně neuspokojí:

Je to vlastně na vás. 

Pokud jste přesvědčení o tom, že nejlepší je pro miminko ono plné kojení do 6. měs., můžete mu nabídnout příkrmy až v 6. měsíci. Určitě bych ale déle neotálela. Např. přílišná obava z reakce a tím pádem odsouvání „první lžičky“ např. až po očkování v 7. měsíci, může přivést více negativ než pozitiv. Kromě vyššího rizika výskytu alergie se vám může stát, že miminku nebude moc chutnat. A když nebudete mít dostatečnou trpělivost, možná brzy zase skončíte pouze u krmení mlékem. Není to úplně výjimečný případ. Jasně, každé miminko je jiné. Někdy se můžete pomalu stavět na hlavu, aby miminko otevřelo pusu aspoň na tu 1 lžičku. Přesto musím upozornit na to, že např. děti, které jsou plně kojené i po prvním roce svého života, mají později problémy nejenom s jídlem, ale např. i s mluvením. Protože nemají dostatečně posílené svaly, které k vyslovování potřebují. O dalších zdravotních problémech způsobených nedostatečnou výživou (protože mléko už po 6. měsíci opravdu přestává stačit – nejdříve chybí železo, postupně i další látky, nestačí ani energeticky) ani nemluvím.

Na druhou stranu není potřeba nikam spěchat. A jako zvyšuje pravděpodobnost alergie pozdní zavedení potravin, tak to riziko stejně tak zvyšuje jejich příliš brzké zavedení. Proto se v žádném případě nedoporučuje příkrmy podávat před ukončeným 4. měsícem! A to ani v případě, že miminko neprospívá nebo snad nechce večer spinkat a babička vám poradí mu už ve 3 měsících uvařit kaši na dobrou noc. To prosím opravdu nedělejte, pokud nechcete miminku způsobit zdravotní problémy. Stejně tak není dobré miminku podávat „šťávičky“ z mrkve nebo jiné zeleniny či ovoce, jak to už téměř od narození miminka dělaly naše babičky. Trávicí trakt tak malého kojence na to ještě skutečně není připravený a dostatečně vyzrálý.

Psychomotorický vývoj

To, co byste měli při rozhodování, kdy s příkrmy začít, zohlednit, je hlavně připravenost vašeho děťátka, tedy jeho psychomotorický vývoj. Miminko by určitě mělo zvládnout „držet hlavičku“, dále koordinovat oči, ruce a pusinku při hledání jídla a hlavně zvládnout spolknout něco jiného než mléko. Některá miminka o příkrmy nejeví zájem poměrně dlouho, jiná by vám nejraději vzali něco z talíře už ve 4 měsících. A to je podle mého názoru chvíle, kdy mu můžete dát něco ochutnat. Je ale potřeba vzít v potaz, co zrovna jíte. Na první ochutnávání se totiž nehodí úplně všechno. 😊

Na miminko ale určitě nespěchejte. První měsíce se má jen seznamovat s novou texturou, chutí a vlastně i alergeny. A to ani v případě, že by vám miminko nejraději snědlo celý oběd na posezení. Hlad mu (zpočátku) zažeňte raději stále mlékem. Nové potraviny stačí ze začátku jen trochu “ožužlat”, nesnažte se co nejrychleji dosáhnout mety, kdy příkrmem nahradíte celé kojení.

Sezóna

Za zohlednění možná stojí i to, kdy se miminko narodilo. “Zimní” nebo “časně jarní” děti mají totiž výhodu v tom, že období zavádění příkrmů vychází na léto. A v letní sezóně je na výběr mnohem větší množství čerstvé zeleniny i ovoce, které u nás vyrostly (tedy sezónní, lokální ovoce a zelenina). Ta má bezesporu mnohem větší hodnotu než dovážené plodiny přes půl světa, které se mnohdy trhají ještě nezralé. Svou úrodu si na zimu samozřejmě můžete i zamrazit nebo zavařit do zásoby.

A co když miminko neprospívá?

Pokud je vaše miminko kojené a máte pocit, že dobře neprospívá (což by měl na každé kontrole hodnotit pediatr), je na prvním místě potřeba podpořit kojení. O dalším vhodném postupu by vás měl informovat právě pediatr. Ani neprospívání totiž není důvodem k příliš brzkému zavádění příkrmů. Ať už je dítě kojené, nebo není, stále bychom se pro první ochutnávání měli držet časového období mezi 4. a 6. měsícem.

Závěrem

Kdy vaše miminko poprvé ochutná něco jiného než mléko, je na vás. Určitě by to však nemělo být před ukončeným 4. měsícem, ale není dobré ani zbytečně čekat. Zvláště u kojených dětí je vhodné krmení mlékem stále zachovat a jen „přidávat“ malé ochutnávky. Nekojeným (a vlastně po malých dávkách i kojeným) dětem můžete příkrmy nabídnout již po ukončeném 4. měsíci, ale vždy je potřeba zohlednit jeho potřeby a připravenost. Na druhou stranu benefity vašemu miminku nepřinese ani přílišné odkládání prvních příkrmů.