Nejlepší recept na zdravé cukroví

Blíží se Vánoce, někteří z nás už mají napečené desítky druhů cukroví, jiné možná naopak jímá hrůza z toho, že nestíhají vše dokonale připravit. A že toho ještě je! Určitě to letos chce zařadit nějaký druh bez lepku, bez cukru a jestli bude k tomu raw, budeme na vánočním večírku teprve za hvězdu!

Jsou libo raw kuličky nebo linecké bezcukroví?

Tak se do toho pojďme společně pustit. Na „super raw bezlepkové bezlaktózové vegan cukrfree“ datlové kuličky budeme potřebovat pouze datle, ořechy a raw kakao.

A hned tady máme výsledek rovnou v porovnání s klasickým vanilkovým rohlíčkem (hodnoty jsou orientační, záleží na konkrétním receptu a přesné gramáži):

Raw datlová kulička (15 g)Vanilkový rohlíček (15 g)
Energetická hodnota76 kcal69 kcal
Bílkoviny1,2 g1 g
Sacharidy9 g8 g
z toho cukry6,2 g4 g
Tuky4 g3,5 g
z toho nasycené0,9 g2 g
Vláknina1,2 g0,45 g

Jak můžeme vidět, není tam nějaký závratný rozdíl. Že by ty kuličky snad nebyly super „zdravé“? Tak zkusíme jiný recept. Tentokrát linecké bezcukroví (to je totiž letos obzvlášť v kurzu). Takže si nepřipravíme klasické suroviny, ale místo mouky použijeme mandlovou a kokosovou mouku, místo másla kokosový tuk, místo řepného cukru březový….

Není tam toho kokosu už nějak moc? Taky se mi zdá. Kokosový tuk má vysoký obsah nasycených kyselin, což na zdraví srdce a cév rozhodně nepůsobí příznivě. A co to je březový cukr? Nejde o nic jiného než xylitol. Což je sladidlo, které má podobnou sladivost jako sacharóza (tedy normální řepný cukr), ale musím uznat, že má alespoň nižší energetickou hodnotu (proto je tak oblíbený v „dietních receptech“). Ve větším množství však může u citlivých lidí vyvolat nadýmání a/nebo průjmy. Tak to také nezní příliš lákavě.

Tak kde je ten nejlepší recept?

Tady: Zdravá míra! Míra je to slovo, které se při správné výživě často skloňuje. Vidíte taky ten rozdíl? Dát si pár kousků (i „normálního“) cukroví odpoledne ke kávě nebo čaji a pak si třeba ještě s dětmi vyjít na procházku. Anebo celé dny proležet u televize a ládovat do sebe jeden (i když extra „zdravý“) druh za druhým, kdy v zápalu té skvělé zápletky v nové pohádce ani nevíme, kolik jsme toho vlastně snědli. Zas ubyla jedna krabice, že? A včera druhá.

Vylepšit si cukroví? Proč ne!

Tím ale nechci shazovat nějaké alternativy k tradičnímu cukroví. Jistě, pokud vám to tak vyhovuje, chutná, směle do toho. Já třeba s oblibou dělám „jinou verzi“ marokánek, kam přidávám rozemleté vločky. Jsou pak vláčnější, mají vyšší obsah vlákniny a ani nepřidávám přeslazené kandované ovoce. Chutná to tak více nejen mně, ale všem, kteří zatím ochutnali. Ale nelze si od toho slibovat, že po tom nic nepřibereme, když je to přece „zdravé“.

Co ale můžeme udělat je to, že si tradiční druhy trochu obměníme a zvýšíme jejich výživovou hodnotu. Základem většiny druhů je pouze mouka, cukr, tuk, příp. ořechy. To není žádné terno a je to samo o sobě slušná nálož. Ale ani nemusíme složitě pátrat po speciálních receptech, stačí jednoduché finty:

  1. Skvělým tipem nejen na vánoční pečení je i ubrání cukru či jiného sladidla. V receptech našich babiček je ho totiž mnohdy zbytečně velké množství. A ještě hotový moučník obvykle notně pocukrovaly na povrchu, ať to při podávání dobře vypadá! Zkuste (třeba postupně, protože na sladkou chuť se dobře rychle zvykalo, odvykání už je trochu horší) ho dát do těsta méně. A pokud to není nezbytné, povrch už necukrujte. Je ale dobré říct, že cukr má v receptech mnohdy i svou technologickou funkci, takže ani z tohoto důvodu není žádoucí ho zcela vynechávat.
  2. Když část klasické hladké mouky nahradíme celozrnnou, dostaneme do sebe více vlákniny, ale i vitamínů a minerálních látek. Můžeme experimentovat s různými druhy: žito, pšenice špalda, ječmen, ale třeba i kukuřice, pohanka a další. Měla bych ale zdůraznit, že jiná mouka se také jinak chová. A konkrétně třeba pohanková i výrazně jinak chutná. Proto je dobré nenahrazovat celou dávku.
  3. Tuk i do těsta vybírejte kvalitní. Při koupi nějaké náhražky možná ušetříte pár korun, ale po výživové stránce to už takové pozitivum není. A to platí u všech surovin. Měly by být především kvalitní.
  4. Typické ořechy na vánoční pečení jsou asi vlašské. Ořechy mají mnohé výživové benefity, ale také obsahují velké množství tuku a ty vlašské obzvlášť. Pokud je do receptu namícháte s lískovými, mandlemi nebo kešu, můžete nepatrně snížit obsah energie.
  5. Malé změny se pak nabízejí v konkrétních druzích. Linecké slepit marmeládou s nižším obsahem cukru nebo jen zahuštěným rozvařeným ovocem.
  6. Na čokoládové druhy používat kvalitní čokoládu. Ani na polevu není třeba používat ztužené tuky nebo snad už průmyslově vyrobené polevy.
  7. Krémy založené pouze na másle a cukru zkuste nastavit pudinkem, kaší (z mouky) nebo tvarohem… Při těchto změnách ale může dojít ke zkrácení délky trvanlivosti, proto nepočítejte s tím, že košíček s tvarohovým krémem uděláte před Vánocemi a budete dávat ještě koledníkům na Tři krále.
  8. Chcete-li vyzkoušet více druhů, připravte je jen z menší, třeba poloviční, dávky. Budete mít větší pestrost, ale celkové množství může zůstat stejné.

Jeden tip za všechny

Ať už jsme si připravili cukroví jakékoli, pamatujme na to, že bychom měli mít vždy kontrolu nad tím, co jsme snědli. Musím zdůraznit ještě jednu důležitou věc. Pokud se vám snad povede sníst cukroví až moc, nepropadejte pocitům viny a rozhodně se nezkoušejte trestat tím, že se pak odbydete na oběd nebo večeři. Někdy v zápalu oslav a celodenním pojídání dobrot zapomínáme, že bychom se měli i kvalitně najíst. Takže ani o Vánocích nezapomeňte na plnohodnotné jídlo a dostatek neslazených nápojů.

Závěrem

Každopádně se nemusíte rozčilovat kvůli tomu, že babička ještě nepřistoupila na vaši „zdravou“ vlnu a peče jen klasické linecké a vanilkové rohlíčky. A když jste se nedívali, tak vaše ratolest ochutnala dokonce perníček! U těch pár kousků je výživový rozdíl opravdu zanedbatelný (klidně se znovu mrkněte nahoru na tabulku). Záleží na tom, jak je váš jídelníček poskládaný jako celek. Pokud na nějakou správnou skladbu nehledíme, ani celozrnná mouka ve dvou kouscích cukroví nás nespasí.

Naopak ve snaze dělat vše jinak a zásadně „zdravě“ můžeme ještě narazit. Některé alternativy se totiž vyznačují velkou dávkou jednoduchých sacharidů a nevhodnou skladbou tuků. Ale to už zacházím hodně do detailů… Proti rádoby “zdravému” experimentování mi mluví hlavně to, že se s těstem často špatně pracuje a mnohdy to ani moc dobře nechutná. Tak proč to dělat? Raději si užít pár kousků, které dobře chutnají, než se trápit s něčím, co je údajně „zdravé“ (a ono stejně není). Jídlo nám má přinášet radost.

Ani se nemusíte zbytečně stresovat, že se vám toho letos snad nepodařilo napéct tolik jako sousedce. Je jistě efektní naservírovat šestadvacet druhů cukroví před návštěvu, ale nemůžeme vše zbouchat sami. Abychom si na Silvestra nemuseli zas (jako každý rok) dávat předsevzetí: „Tak a od Nového roku už fakt nežeru!“ Pokud tedy nejste zapojeni ve hře „Dědeček měnil, až vyměnil“ a nemusíte nutně na každou návštěvu dovézt 3 krabice cukroví, zkuste jednoduchou radu: Upéct jen tolik, kolik toho sami sníte.

Tak klidné Vánoce! 😊

Zdroje:

BRÁT, Jiří a Jana DOSTÁLOVÁ. Je kokosový tuk skutečně superpotravina?: Přehledová práce. Výživa a potraviny [online]. 2016, (2) [cit. 2019-12-18]. ISSN 1211-846X. Dostupné z: Je kokosový tuk skutečně superpotravina?

KUNOVÁ, Václava. Xylitol. Společnost pro výživu [online]. 2018 [cit. 2019-12-18]. Dostupné z: https://www.vyzivaspol.cz/xylitol/