Dětské přesnídávkové kapsičky – jaká je nejlepší?

Přesnídávkové kapsičky se sice začaly vyrábět jen před několika málo lety, jsou ale mezi maminkami stále oblíbenější. Je to rychlá svačinka, která je praktická i při cestování. Dítě si přesnídávku samo „vysaje“ a pokud není příliš akční (a otevřenou kapsičkou zbytečně nemanipuluje), nehrozí, že se ušpiní. Takže je mohou maminky bez obav dát miminku do ručiček. V obchodech jich už najdeme celou řadu. Jak poznat tu nejlepší?

1. vodítko při výběru všech potravin: číst obaly!

Firmy obaly vyrábějí především tak, aby byly lákavé a (zejména pro děti) na pohled přitažlivé. Ze zákona ale musí povinně obsahovat určité údaje. Nás teď bude zajímat hlavně složení. Doufám, že vás nepřekvapí, že ovocné kapsičky lze vyrobit ze 100 % ovoce a bez jakýchkoli dalších přidaných látek. To je pro miminko určitě vhodnější varianta než výrobek, který má složení dlouhé jako nákupní seznam – a tak kromě ovoce obsahuje další přidaný cukr, zahušťovadla, barviva, stabilizátory a další látky. Pokud mám tedy možnost volby, dám vždy přednost kvalitnějšímu výrobku, v tomto případě tedy kapsičce, která obsahuje pouze ovoce.

2. Příležitost, věk dítěte, fáze zavádění příkrmů

Na obalech pro miminka je povinné uvádět i údaj o tom, od jakého měsíce je výrobek vhodný. To není třeba brát doslova, spíše jako vodítko. Záleží samozřejmě i na tom, v jaké fázi zavádění příkrmů u miminka jsme, jakou potravinu už ochutnalo. Pokud teprve začínáme, nebudeme mu kupovat několika-složkovou přesnídávku s exotickým ovocem z toho důvodu, abychom mohli případně vysledovat, jestli nemá na některou složku alergickou reakci. A v neposlední řadě záleží, na jakou příležitost kapsičku kupujeme. Je to jen jako nouzovka do kabelky, když jdeme na úřad? Nebo má kapsička pevné místo v jídelníčku a má ji dnes jako svačinku nebo oběd?

Kapsičky se vyrábějí i pro sportovce či dospělé, tedy ne cíleně pro miminka. Můžeme to poznat tak, že na nich chybí časový údaj o vhodném zařazení (tedy např. od 6. měsíce). Je u nich nějaký rozdíl? Výživa pro miminka podléhá zvláštní legislativě, takže jsou u ní přísnější limity např. z hlediska obsahu zbytků pesticidů nebo těžkých kovů.

Ještě bych chtěla upozornit, že pokud kupujete kapsičku ovocnou a na obale vidíte velkým nápisem pouze např. jahoda nebo višeň, vězte, že většinou stejně základ tvoří jablka. Jsou totiž samozřejmě při výrobě levnější. Ve složení to ale určitě musíte najít napsané.

3. Široká nabídka, dávno už ne pouze ovocné!

Jak stoupá poptávka, stoupá také nabídka. Už se nedělají jen čistě ovocné kapsičky. Dnes najdeme i nutričně hodnotnější varianty např. s jogurtem, obilovinou, ale i tzv. obědové kapsičky s masem a omáčkou, či kaší (podobně jako ve skleničkách, např. HiPP, Alete, Sunárek, ale i další). Nemůžeme tedy porovnávat, jestli je lepší čistě ovocná kapsička nebo rýže s masem. Záleží na příležitosti a konkrétním výrobku. Stále ale platí, že je důležité číst složení a vybírat takové, které neobsahují zbytečné přídatné látky.

Ve formě kapsiček se prodávají i ovocné šťávy. Samotné se mi to jednou podařilo zaměnit – když jsem si pozorně nepřečetla obal. Ale ty mi teda osobně přijdou úplně zbytečné. Pominu-li fakt, že na pití je nejlepší čistá voda (a učit se to mají už miminka), přijde mi i praktičtější (učit se) pít ze skleničky nebo lahve.

Kojenecké příkrmy, batolecí kapsičky

4. Proč je cukr nebo škrob v přesnídávkách špatně?

Možná vás tato otázka už napadla. Vždyť přece nejde o nic škodlivého. Jak se to vezme! Jasně, cukr se přirozeně už v ovoci nachází. Takže by přece nebylo potřeba další přidávat. Leda že by ovoce bylo příliš kyselé, nebo dokonce nezralé. Tak to se cukr k zamaskování hodí.

Do 1 roku věku miminka se ani cukr nedoporučuje přidávat, aby si miminko zvykalo na všechny chutě. Než se začne s příkrmy, zná dítě jen chuť mléka. Pak se mu ale otvírá celá paleta chutí, kterou má postupně poznávat. Je škoda všechno přebít cukrem. Jednalo by se pak spíše o sladkost, laskominu, která se i v jídelníčku dospělého má vyskytovat spíš ojediněle, než pravidelně 5x denně. Na sladkou chuť se totiž hodně dobře zvyká a asi nikoho nepřekvapí, že to pak později může vést k nadváze či obezitě.

Koncentráty a koncentrované šťávy jsou další možností, jak lze výrobek ještě dosladit. Dělá se to tak, že se ze šťávy vyvařuje voda do požadované cukernatosti a tím se pak přesnídávka dosladí. Je to však stejně zbytečné jako přidávat cukr. A když se podíváme na nutriční hodnoty na obale, možná zjistíme, že se pak takový výrobek co do obsahu cukru příliš neliší od výrobku, který přímo přiznává, že je s přidaným cukrem.

A škrob? Spíše než škodlivý je opravdu zbytečný. Pokud platím za ovocnou přesnídávku, chci dostat skutečně kvalitní (dražší) ovoce než laciný pudink (tedy s přidaným škrobem a vodou).

Někteří výrobci se na obale pyšní obsahem vitamínu C. Rodiče v tom mohou vidět výhodu, „vždyť ovoce a zeleninu jíme kvůli vitamínům!“. Ale ono to není tak jednoduché. Vitamín C, neboli kyselina askorbová, se do kapsiček přidává kvůli zachování barvy, aby rozmixované ovoce nevzhledně nehnědlo. Určitě ne kvůli tomu, že by firmám záleželo na zdraví vašeho miminka. Kromě toho, ani s vitamíny to není potřeba a vlastně to ani není vhodné přehánět. To je tady polovina doporučené denní dávky v 1 kapsičce, polovina v druhé. A co zbytek dne? Takže pokud nemáte doporučeno přímo od lékaře vitamíny doplňovat uměle, určitě to není potřeba a už vůbec ne kapsičkami.

Možná vás to překvapí, ale dalším důvodem, i když ne příliš častým, proč se zbytečným přidaným látkám u miminek vyhýbat, je nežádoucí kožní reakce. Vyskytly se totiž případy, kdy se miminko po kapsičce osypalo nebo se mu zhoršil ekzém, ačkoliv jinak s ovocem v kapsičce obsaženým předtím nemělo problém.

5. Která je tedy ta nej?

Nechci tu upřednostňovat jakoukoli firmu, všechny ani nemám ozkoušené. Vypíšu pouze některé, se kterými mám buď osobní zkušenost, nebo které často vídám u maminek. Je ale potřeba podotknout, že je stále potřeba číst pozorně složení. I od jednoho výrobce se složení někdy významně liší. U čistě ovocných kapsiček je ideální vybírat variantu, která obsahuje 100 % ovoce.

Na konci pomyslného žebříčku se u nás zatím nachází kapsičky Hello. Nejen kvůli zbytečnému přidanému cukru a škrobu. Ale je to také ten výrobek, ve kterém inspekce nebo jiné testy často odhalily plísně či zbytky pesticidů a také maminky v diskuzích si mnohdy stěžují na zápach či hnilobu. Nízká cena je tak vykoupena nízkou kvalitou. Pro děti opravdu najdeme mnohem lepší výrobky. Rozhodně bych je nedávala čtyřměsíčnímu miminku (jak se píše na obalu), které se s příkrmy teprve seznamuje.

A pokud tuto kapsičku vybíráte pouze kvůli nízké ceně, věřte, že finančně vás mnohem výhodněji vyjde nakoupit kilo jablek, uvařit je a rozmixovat. Dnes se prodávají i plnitelné obaly (např. v drogerii DM nebo tady). Takže pokud vám vyhovuje kapsičkové balení, je snadné si ji vyrobit i doma. Já tuto možnost však nevyužívám. Kapsičku kupujeme pouze jako nouzové řešení při delším cestování, kdy není čas nebo možnost jiného krmení. Doma vařím přesnídávky jen do sklenic.

6. Jednou se nic nestane!

Stejně jako u potravin pro sebe, u dětí bychom se na kvalitu potravin měli zaměřovat tím spíš. Jasně, pokud ve výjimečné situaci vběhneme do obchodu a vezmeme první (nebo jedinou) věc, kterou vidíme, a až potom si všimneme, že nešlo zrovna o nejlepší výrobek, tak se nic nestane. Rozhodně není třeba si vyčítat, že jsme 1 kapsičkou dítku poškodili zdraví. Nakupujeme-li je ale pravidelně, chce to už trochu sledovat.

Chtěla bych také upozornit, že ačkoliv se jedná o praktické a rychlé zahnání hladu, brala bych to stále spíše jako nouzovku, nikoli pravidelnou součást jídelníčku. Odhlédnu-li od finančního či ekologického hlediska, miminko by si mělo postupně zvykat i na pevnou stravu a kousky. Nejde jen o to, aby si zvyklo a naučilo se kousat, ale učí se tím i práci s jazykem a posiluje všechny svaly, které upotřebí při správné výslovnosti. Také existují výzkumy, které dokazují, že miminka, kterým se nedaří zavést strukturovanou stravu mezi 6. a 9. měsícem věku, mají s jídlem prokazatelně problém i v 7 letech.

7. Když cena rozhoduje

Pokud si potřebujete hlídat rozpočet, jistě se díváte i na cenu. Pak je ale dobré si také všímat toho, jak velká je kapsička. Někdy to na první pohled vypadá, že je kapsička o pár kaček levnější, ale při porovnání zjistíte, že kapsička obsahuje menší množství náplně, přestože obal vypadá velikostně stejný. Nejdražší bývají kapsičky v Bio kvalitě, ale kupovat 70 g ovoce za 45 Kč mi přijde poněkud absurdní. Za takovou cenu můžete miminku dopřát např. kvalitní maso. Ale dají se samozřejmě najít v různých cenových relacích. A jak už jsem napsala výše. Než kupovat lacinější, ale nekvalitní výrobek, to si ho raději nekoupím. Vždyť miminku udělá stejnou službu (ne-li dokonce větší), když ze stromu utrhneme obyčejné jablko nebo koupíme banán. 😉